Yazar :

Kerem Mutlu, 27 Temmuz 2023 Perşembe

16 36 1

#python #yazılım

Pyhton ' A Giriş Python Nedir ?

Pyhton nedir ? 

Bu soruyu sormadan  önce şunu bilmeliyiz 

Programlama Dili Nedir ? 

Programalama dili , kullanıcının aklındaki bir takım olayları (Algoritmayı) bilgisayara anlatma , konuşma , sohbet etmenin bir yoludur . 

Dünyada birçok programlama dili mevcut derya deniz  örnek verirsek ; Python, PHP , C++ , C# ,C, Delphi , Javascript , Java … vs vs gidiyor peki bunların hepsini bilmek zorunda mıyız ? Tabii ki hayır mesela PHP web uygulamaları dinamik internet siteli yapmak için oluşturulmuş bir dil keza javascript de öyle , C# ile de masaüstü uygulamaları geliştirilirken de  MATLAB ise matematiksel hesaplamanın hızlı ve etkili bir şekilde yapılmasını sağlar bu şekil ihtiyaç doğrultunda ilerler ve hayatımıza devam ederiz .

Python da bunlardan biri tabii ki  

E peki pyhton denen şu her yerde karşımıza çıkan yazılımla en az 1 ay bile ilgilenmiş bir insanın mutlaka bir yerde merakla oturup bir iki satır kod yazdığı şey nedir ? 

Pyhton 90 ‘ lı yılların başlarında Amserdam’da yaşayan Guido ve Rossum denen iki muhteşem abimiz tarafından geliştirilmiş.

Ben de Pyhton'nu(Piton Yılanı) olarak zannetmiştim aksine öyle değilmiş Rossum abimizin çok sevdiği bir komedi grubu varmış severek izlediği bir grupmuş adı da ne olsun MontyPyhton ben de şaşırdım ama gerçeği piton yılanına benziyor diye sembolünü de yılan yapmışlar her neyse konumuza dönelim biz en iyisi :) 

-Pyhton ile pek çok satırlık işi çok az sayıda satır ile halledebilirsin. 

-Pyhton ile Masaüstü uygulamaları yapabilirsin 

-Django denen bir Web Fremwork'u vardır ileride deyineceğim onunla muhteşem ötesi web siteleri geliştirebilirsin yanlış değilsem spotify.com django ile yapılmış bir internet sitesiydi.

Pyhton u öğrenmek çok kolay birazcık ingilizce bilirseni ve azbir şey programa geçmişiniz varsa çok kolay ve rahat şekilde pyhton ' u öğrenebilirsiniz  

Pyhton nesne yönelimli, yorumsal ve etkileşimli , yüksek seviyeli bir dildir. 

Şimdi bir dilin makine mantığına / makine diline (0,1)  ‘ e yakın olması o dilin makine üzerinde çalışması çok hızlı olur çünkü direkt makine dili yani :) ama makine diline yaklaşmak insan mantığından uzaklaşmak demektir bu yüzden o dili öğrenmesi daha zordur  bu yüzden pyhton ’ un makine mantığı düşük insan mantığı yüksek seviyelerde bir dil olduğu için insanlar kolaylıkla öğrenebilir bu dili . 

kolay öğrenebilindiği için basir bir Syntax(Söz Dizimi) 'ne sahiptir . Bu yüzden programlar yazmak çok keyifli ve çok heyecanlı olabiliyor ben öyle hissetmiştim sizi bilemem  :) başka insanların yazdığı kodları çok basit bir şekilde anlayabilirsiniz . 

Not :  bir programlama dilini güclü klan birçok platform'da çalışmasıdır örn : Windows , Linux ,Mac, Unix vs … 

Ve pyhton dünyaca ünlü şirketlerin ilgi odağıdır.  örnek : Google , Youtube , Yahoo bu gibi şirketler her zaman pyhton gibi programcılara ihtiyaç duymaktadırlar . 

Yani Kısaca Pyhton yüksek seviyeli kolay ve anlışılır bir dildir sevin yazın :) mutlaka ihtiyacınız olacaktır . 

 

 

Sevgiler Saygılarlar 

Kerem Mutlu 

Kod yazın ve Mutlu Olun :) 

Berfin Koyuncu

Tamam

Oluşturma Tarihi 23 Mayıs 2024 Perşembe

Yorumlar (1)


Adınız Ve Soyadınız

Email Adresi

Yorum Yaz

Okumak İster Misin ?