Yazar :

Fırat Karakuzu, 03 Kasım 2023 Cuma

25 29 2

#yazılım

Blokchain Nedir ?

Blokchain, temel olarak bir dijital defter veya dijital veri tutma şeklidir. Kurumda kalan defterler merkeziyetçi şekilde veri tutma çok tehlikelidir, herhangi bir problemde bütün verileri kaybedebilirsiniz veya içeride yolsuzluk olabilir. Blokchain esasında merkeziyetçi yapıları dağınık hale getirmeye yarıyor. Genellikle merkezi olmayan bir ağ üzerinde paylaşılan ve güncellenen bir dizi bloktan oluşur. Her blok, içinde bazı verileri(örneğin, işlemler) ve önceki bloğun kriptografik olarak güvenli bir şekilde referansını taşır. Bu yapı, veri manipülasyonunu zorlaştırır ve ağ üzerinde şeffaf, izlenebilir bir kayıt tutulmasını sağlar.  Blokchain, adını bloklardan ve bunların zincirleme şekilde bağlanmasından alır. Bloklar, genellikle birbirini referans alarak sıralanır ve her blok bir önceki bloğun içeriğini işaret eden bir özet (hash) içerir. Bu, veri bütünlüğünü sağlar ve bloklar arasında bir bağlantı oluşturur.

 

Blokchain'in temel özellikleri şunlardır :

  1. Dağıtık ve Merkezi olmama :Blokchain, merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan dağıtık bir ağ üzerinde çalışabilir. Veri, ağdaki tüm düğümler arasında paylaşılır.
  2. İşlem Güvenliği : Bloklar arasındaki matematiksel ilişkiler, verinin değiştirilmesini veya geriye dönük olarak manipüle edilmesini zorlaştırır. Bu, bir kez onaylanmış işlemlerin güvenliğini sağlar.
  3. Kriptografi Kullanımı : Blokchain, hash fonksiyonları ve dijital imzalar gibi kriptografik teknikleri kullanarak güvenlik sağlar.

 

 

Noter işlemleri, Banka, tapu kadastro, evlendirme dairesi vs. Bu hayata birşey yapmak istediğiniz zaman bir merkezi kurum var oraya gidip öyle sonuçlandırıyoruz. Bu merkezleri sizin işlemlerinizi gerçekleştirdiği için sizden belli bir ücret alıyor. Bu merkezler ne kadar güvenli olursa olsun bu sistemde yani merkezi otoritede insanlar çalışıyor ve insanların olduğu yerde ; yolsuzluk, yanlışlık, usulsüzlük, gecikme ve  hırsızlık  olabilir aynı zamanda hızıda çok az  ve birçok insanın çalışması lazım burası için. Blokchain, bizim hayata getirdiği güzellik ve kolaylık; Bu tüm işlemleri hepsi ve doğrulama gerekli olan işlemlerin hepsini dağınık blockchain sistemleri üzerine yazılan akıllı kontratlarda  halledebilir sonuçta bir doğrulamayı bir bilgisayar kodu yapabilir. Blockchain sistemi daha az maliyetli, daha hızlı ve en önemlisi daha güvenli. 

 

 

 

Fırat KARAKUZU

 

 

 

Kerem Mutlu

Çok iyi 👍

Oluşturma Tarihi 04 Kasım 2023 Cumartesi

Ferhat AKKTURLA

süpersiniz beyfendi sizin bilgilerinizi ve sizi takip ediyorum ben sizinle başarıcam…:)

Oluşturma Tarihi 29 Kasım 2023 Çarşamba

Yorumlar (2)


Adınız Ve Soyadınız

Email Adresi

Yorum Yaz

Okumak İster Misin ?